Информационната война срещу евроатлантическа България
сряда, 26 септември 2018
Политическото позициониране на партии, политици и медии
Доц. д-р Момчил Дойчев*
член на УС на Атлантическия съвет на България
Подценяването днес на хибридната, информационна и психологическа война, хакерски атаки, дезинформационни операции и влиянието на руската пропаганда над българските граждани, политическите партии и онлайн медии едва ли може да предизвика изненада. Някои изследователи на информационната война в българското интернет пространство омаловажават този огромен проблем дори като го вкарват в идеологемата за сблъсък на „три чуждестранни сили: Русия, Турция, ЕС и НАТО“.
Сякаш България е неутрална държава, извън НАТО и ЕС.
Впрочем, официалната власт се държи така, а в последно време все повече и повече приглася на руската антиевропейска и антинатовска позиция по повечето международни проблеми и конфликти.
Съществуването на информационна война в Българското интернет пространство, за спечелване на обществена подкрепа от българското население и предизвикване на недоверие към членството ни в евроатлантическите структури, едва ли може да предизвика съмнение.
Това противоборство не е новост, то съществува още от времето на „Студената война“, когато се наричаше „комунистическа пропаганда“.
Разликата е в използваните средствата за водене на информационна война. Днешните оръжия за масово поразяване са социалните мрежи и уеб сайтове. Интернет пространството е новото бойно поле в което се водят информационни и психологически операции за (дез)информация, (пре)осмисляне, ново позициониране и убеждаване на целевата аудитория – в случая гражданите на европейска България.
Провежданите военно-информационни операции целят да разколебаят общественото съзнание на българите относно евроатлантическия избор на България и респективно влияят все по-пряко върху политическите решения на парламента и правителството.
Само през последните 3 години се осветиха стотици случаи на вмешателство във вътрешните работи на България от страна на Русия пряко или косвено – чрез нейната „пета колона“ съставена от парламентарни и извънпарламентарни политически партии, водещи политици, ключови фигури в държавната администрация, проруски водещи електронни и печатни медии, интернет сайтове, прокомунистически русофилски организации, православни дейци, тролове в интернет, паравоенни и терористични организации, криминални престъпни групи от високо олигархично и ниско криминално ниво, висши прокурори, полицаи, следователи и съдии.
Факт е, че България, като страна член на ЕС и НАТО, към момента е въвлечена в информационна и кибервойна по два основни конфликта:
- Анексирането на Крим от Русия и окупацията на Източна Украйна от руската армия, прикрита зад неидентифицирани ясно „народни републики“, главатарите на които периодично се прочистват от „руските компетентни органи“.
Това естествено , макар и трудно доведе до санкции на ЕС и НАТО и т.нар. „контра-санкции“ от страна на и Русия; Въпросът е – участва ли България като член на НАТО и ЕС в санкционния режим против руската агресия и нейните олигархични представители? - Бежанската криза от Близкия изток, предизвикана от войната в Сирия, Ирак и другаде от настъпващия ислямизъм от една страна и общия интерес на Русия и Иран, към който се присъедини и Ердоганова Турция чрез бежанската вълна да изнесат част от своите проблемите от Сирия, Ирак, Либия, Афганистан и др. към Европа като част от същата хибридна война против Европейската цивилизация.
Войната водеща се на наша територия по тези конфликти е основно в Интернет пространството.
В редица публикувани доклади на различни анализатори по тази тема се фиксират следните основни теми на противопоставяне в медийното пространство:
- Българското членство в ЕС и НАТО;
- Санкции и контра-санкции във връзка с войната на Русия в Украйна;
- Отношение към войната в Сирия и Близкия Изток;
- Проблема с нелегалните имигранти;
- Настъплението на ислямизма в Турция;
По-големите новинарски сайтове в България се позиционират в неутралния център и с лек наклон към тезите на Москва, но ако разгледате по-малките сайтове в Българското интернет пространство ще открием, че доминират сайтове на руската пропаганда.
В България има идентифицирани вече стотици сайтове, разпространяващи руска пропаганда, като budnaera.com, alter24.com, bgjournal.info, bradvа.bg, Вig5.bg, worldtodaybg.com, alterinformation.wordpress.com, anonybulgaria.wordpress.com и т.н.
В тези неидентифицирани сайтове се публикуват анонимни материали, обикновено във войнствен и неприкрит пропаганден вид в подкрепа на Путинова Русия, на руските военни операции и на представителните на руската олигархия, засегнати от западните санкции.
Повечето такива сайтове у нас са регистрирани в периода след 2005 – 2006 г. и работят по опорни точки. Това се прави целенасочено, защото в руските информационни операции се използват местните проблеми и просто се цели да се засилва недоволството, да се внушава недоверие към демократичните институции, да се руши масовото продемократично съзнание. Информационен повод за това могат да бъдат отделни кризи и тяхното решаване от правителството, а бежанците и досега са чудесен повод да се всяват антидемократични и национал-популистки идеи, представяйки ги за основна заплаха за българската идентичност, въпреки че на практика в България бежанци няма.
Анализ на класирането на тези сайтове показва, че в топ 10 са сайтове без ясни собственици, който генерират до 5,6 милиона клика. Това означава, че срещу нашата страна се провежда мащабна дезинформационна и пропагандна война, на която нашите „компетентни органи“ не дават нито адекватен, нито какъвто и да е отговор!
Трудно се доказва, че подобни платформи се финансират от чужда страна, но си има начини те да бъдат спрени. Все пак те силно влияят на общественото мнение, което е податливо на конспиративни теории, сензационни материали, негативни информации за български политици, институции и недоверие към държавата като цяло.
Електронни ефирни медии
Днес позиционирането на трите основни телевизионни канала е все още прикрито, но пряко насочено към вектора Москва, особено частните БТВ и Нова ТВ! БНТ напуска вече често неутралната си гледна точка и макар и прикрито, обслужва медийно Москва. За Русия в нито един от трите основни телевизионна канала няма да намерите нито един остро критичен материал.
Печатни медии
Може да се каже, че прикрито или по-открито проруски са на практика почти всички печатни медии. Единствени изключения са сатиричните издания седмичника „Стършел“ и вестника на „невъзпитаните карикатуристи“ – „Прас Прес“.
Интернет сайтове
Съотношението между проруските и проевропейските най-често посещавани интернет сайтове е 1:7 в полза на проруските.
Позиционирането на основните медийни звезди е такова, че на практика те или са привидно неутрални, или заемат повече или по-малко прикрита проруска позиция. По-прикрита е например на Слави Трифонов и Цветанка Ризова, по-открита на Карбовски, да не говорим за по-старите „звезди“ на комунистическата Държавна сигурност като Кеворкян и пр., които се подвизават на страниците на жълтата преса.
Българските политически партии, представени в парламента в отношението си към днешна Русия се позиционират по следния начин:
- Отявлено проруска партия – Атака
- Откровено проруска партия – БСП (+ АБВ – помощ отвън)
- Прикрито проруски партии– ДПС, ВМРО, Воля
- Неутрално-неясна по отношение към Русия партия – ГЕРБ
- Привидно антируска пратия – НФСБ
По отношението си към евроатлантическата принадлежност на България:
- Формално за – ГЕРБ, НФСБ, ДПС
- Неформално против – БСП, АБВ, ВМРО, Воля
- Откровено против – Атака
Позициите на водещите политици по отношение на евроатлантическото ни членство, санкциите към Русия, конфликтите в Близкия изток и мигрантската криза е следното:
Позиция относно
членство в ЕС/НАТО – санкции към Русия –конфликти в Близкия Изток – мигрантска криза
неутрална или съвпадаща с тази на :
Политик
Румен Радев неутрална Русия Русия Русия
Бойко Борисов неутрална Русия Русия неутрална
Корнелия Нинова Русия Русия Русия Русия
Мустафа Карадайъ ЕС/НАТО неутрална Русия Русия
Кр. Каракачанов неутрална Русия Русия Русия
Волен Сидеров Русия Русия Русия Русия
Валери Симеонов ЕС/НАТО Русия Русия Русия
Георги Първанов Русия Русия Русия Русия
Веселин Марешки Русия Русия Русия Русия
Картината, смятам, е напълно показателна –
в днешния парламент и правителство няма нито една партия и нито един политик, които открито и последователно да защитават евроатлантическото бъдеще на България.
Напротив – от година на година нараства броят на проруските и антиевропейски ориентирани политици, партии и медии. Това е сериозна заплаха за националната сигурност, на която не виждаме да се дава адекватен отговор от нито една българска институция. Напротив – такива институции като ДАНС, прокуратура, полиция, Православна църква заемат все по-открито, на практика не просто неевропейски, а антибългарски, пропутински и все по-авторитарни позиции.
*Доц . д-р Момчил Дойчев е преподавател по политология в НБУ
Категории: Гражданско общество и демокрация, Статии